Ana içeriğe atla

İstanbul Gezmeleri - Emirgan Korusu ve Sabancı Müzesi

Bir süredir keyifsizliğim nedeniyle yazılmayı bekleyenler yeni yazılıyor,affedin. Maymun iştahlılık sevmediğim bir şey,bunu yaptığım zamanlar kendime hiç huzur vermiyorum.
Emirgan deyince aklıma 3 şey gelir, Emirgan Sütiş, Emirgan Korusu ve Sabancı Müzesi


Sabancı ailesinin bir dönem yaşadığı Atlı Köşk müzeye dönüştürüldü. Köşkte Sabancı ailesinin koleksiyonları ve yaşam alanları ayrıca dönemlere göre değişen sergiler gezilebiliyor. Bu müze İstanbul'un en iyilerinden bence. Gelen eserler ve yerleşim, kullanıcılara "ücretsiz" sunulan sesli rehber ve ipad kaliteleri üst düzey. Sadece bu köşk ve eşsiz manzarası bile görülmeye değer. Son gittiğim sergi ise Rembrandt'tı ve hayran kaldım. (Sanatçı bir yönüm yok ama o tabloları kesinlikle fotoğraftan ayırmak imkansız,zaten SSM genelde herkese hitap edecek sergiler seçiyor). Müze girişi öğretmen(o benim) ve öğrenciler için sadece 4 lira,devlet müzelerinden daha ucuz. Kafesi biraz pahalı belki ama manzarası muhteşem.


Korular İstanbul'un nefes alanları,Emirgan korusu'da bunlardan biri. Özellikler nisan mayıs ayları çiçeklerin güzelliği harika. Gerçi senenin her ayı ayrı bir güzel burası, temiz bakımlı,manzara müthiş. Koruları o kadar seviyorum ki,İstanbul harikalar diyarında cennet köşeler bence. Ayrıca buraların rant için birilerine pazarlanmamış olması, belediye tarafından herkesin gelip yararlanabileceği fiyatlarla işletilmesi çok doğru. Otoparkı bol, arabayla gelinmeli malum yokuşlar dik oluyor koru yollarında.
Emirgana geldiğimde rota şöyledir genelde Sütiş'te çay,kahve vb.,araba hazır otoparktayken Sabancı müzesini gezme(hemen yanında) ve Emirgan korusu.
İşte böyle sıradan bir gün bile beni çok mutlu ediyor,iyi ki bu şehirdeyim diyorum her seferinde.

Yorumlar